
Oxid uhličitý - základ života, nebo pomalá smrt lidstva?
Termín "klimatická změna" se objevil poprvé v sedmdesátých letech minulého století (před šedesáti lety). První zprávy o klimatické změně na naší planetě byly nejdříve zajímavé. Tehdy se na vědecké úrovni diskutovalo o přirozených periodických cyklech počasí, řádově v desítkách až stovkách miliónů let. Země, neboť je živá, prochází fází nádechu a výdechu tak jako každá živá bytost. Naše lidská civilizace se ocitla na cyklickém rozhraní. Končí nádech a začíná výdech planety.
Co to znamená?
Nádech je snižování CO2, neboť se váže především v horninách.
Výdech je zvyšování oxidu uhličitého uvolňováním opět především z hornin.
I když už věda tuší, jak celý proces probíhá, nikdo dodnes nezná přesně všechny procesy, které jsou součástí tohoto cyklu.
Z "přečtených" zápisů v geologických vrstvách dokáže věda tyto procesy zhruba popsat.
Jaká je koncentrace oxidu uhličitého dnes a jaká byla v minulosti?
Koncentrace CO2 v atmosféře se počítá v jednotkách na milion. Což je 380 až 400 ppm v dnešní době. Celková koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře činí 0,04 objemu.
Jaká byla koncentrace CO2 v minulosti?
Když chceme přesná data, musíme zkoumat celý cyklus nádechu a výdechu planety Země.
A to je padesát milionů let nádech a padesát milionů let výdech. Na vrcholu výdechu před padesáti miliony let byla koncentrace CO2 v atmosféře 1125 ppm.
Jak vypadala naše planeta při tak veliké koncentraci?

Jako ráj. Na pólech nebyl sníh a objevila se úrodná obyvatelná země. Moře sice stouplo o sto metrů a zaplavilo přímořské oblasti, ale pouště se změnili v úrodnou zem. Celkově se tedy prostor pro obývání nezmenšil.
Bylo více vlhko a teplo a biomasa urychlovala svůj růst, plodnost rostlin byla výrazně větší a zvětšovaly se i všechny druhy vegetace.
Pitné vody bylo na planetě více, neboť se vlivem uvolňování CO2 do atmosféry z hornin, dostávaly postupně k povrchu obří zásoby vody, skryté v hlubinách země. Dnes máme hrubou představu o objemu hlubinné vody, která činí větší množství, než je ve všech oceánech na povrchu dohromady. Jen pod pískem afrického kontinentu je skryto množství vody, které by uživilo celou lidskou civilizaci po stovky let.
Přesto nás klimatická změna děsí.
Proč?...
Chcete vědět víc?
ZAREGISTRUJTE SE A BUDETE MÍT PŘÍSTUP K CELÉMU ČLÁNKU
A K OSTATNÍMU ZAMČENÉMU OBSAHU