Co je to štěstí

26.01.2024

Je toto téma pro člověka vůbec důležité? Vždyť každý, čas od času, zažívá větší či menší chvíle štěstí. Nebo ne?

Možná se, přátelé, budete divit, ale skutečné štěstí je tak vzácné, že většina lidí na světě ho vlastně vědomě nezažila. Ale jak to je možné? Vždyť každý z nás by přísahal, že štěstí zažil, a to opakovaně.

Jenomže tajemství tkví v tom, že:

To, čemu my říkáme štěstí, je naplňující uspokojení a ne štěstí.

Pokud jsme ponořeni do činnosti, která nás baví, a věnujeme jí plnou pozornost, nevnímáme čas, nevíme o světě kolem a ani o sobě. Nejsme unavení, nemáme hlad ani žízeň. Nic nás netrápí. Je tu jen činnost a my jsme v ní. Když vše skončí, pak si uvědomujeme plnost onoho prožitku a vnitřního naplnění, a to vytváří uspokojení. Jsme uspokojeni činností, které jsme se věnovali naplno.

Když se zamilujete, nebo se vám narodí dítě, stala se ve vašem životě změna. Něco do života přibylo. A protože to, co přibylo, je dobré, cítíte naplňující uspokojení. Je natolik silné, že ho označíte za štěstí. Nehledě na to, jak moc je naplňující uspokojení silné, stále se jedná o naplňující uspokojení.

Když získáte finanční odměnu, zajištění, nebo výhru v loterii, objevují se v mysli stejné procesy, jako ve všech ostatních příkladech. Nejprve zapomenete na svět i sebe sama, necháte se pohltit tím, co děláte nebo co přichází, a pak dochází k uvědomění onoho velkého dobra, které je součástí vašeho života. Je to naplňující uspokojení.

Jenomže člověk má i jiné zkušenosti. Plynou ze světa, ve kterém žijeme, a tento svět je duální. Zažít můžeme nejen to dobré, ale i to špatné. A přesně i tyto zkušenosti nás v životě potkávají. V těchto chvílích ztrácíme pocit naplňujícího uspokojení. Přitom nemusíme nutně přicházet o činnosti, které nás baví. Stejně tak nepřicházíme o lidi kolem sebe. Je to jiný druh problémů nebo komplikací, které jsou natolik silné, že vyruší nebo nahradí pocit naplňujícího uspokojení rozladěním, zlobou nebo starostí. Dokud toto nevyřešíme, nedokážeme se vrátit do lepšího stavu mysli.

Když člověk zestárne, opět se mnoho věcí v jeho životě mění. Činnosti, které mu přinášely naplňující uspokojení, nemůže z různých důvodů dělat, vztahy nabyly podoby zvyku, děti už vyrostly a žijí svůj život. Pokud nenacházíme další a další možnosti naplňujícího uspokojení, zbývají nám už jen albumy fotek, nebo video záznamů z minulosti. A i ty nakonec vyvolávají pocity osamění, melancholie a ztráty ve chvíli, kdy je přestaneme sledovat a ocitneme se sami se sebou.

Tak stojíme mnozí na konci života a zároveň na začátku hledání, s otázkou:

 "Co je to štěstí?"

S otázkou, která v průběhu života byla zbytečná a na konci života aktuální a palčivá.

Nikdo z nás nechce dožít svůj život jen s přesvědčováním sebe a okolí o tom, že nakonec štěstí jsou jen vzpomínky na krásné prožité chvíle, mizící hluboko v naší paměti.

Co je to štěstí?

Chcete vědět víc?

Klikněte níže a zaregistrujte se.