Cesta ke skutečné změně života

Je jen velmi málo lidí, kteří netouží po změně života. A i takoví se nakonec, třeba i na smrtelné posteli, obrací ve svých postojích a touží po změně, kterou za života nestačili udělat. Proto výrok "Změna je život" – je hlubokým vhledem do myšlení a žití každého z nás.

O změnu života se člověk pokouší i několikrát za život. Však ne vždy úspěšně.

Proč?

Nebyla tam opravdovost, skutečná snaha? Byla.

Tak si to řádně nepromyslel, nebo nevěděl, co chce? Ani to ne.

Tak v čem byla ta chyba, že to nevyšlo, 

nebo se to brzy vrátilo do stejných kolejí, 

jako předtím?

Každý člověk, co se pokoušel o změnu života a neuspěl, má svůj příběh a své selhání, které se liší od druhého člověka. Těžko se v tom vyznat, neboť každý je jiný a žije jiný život. I když mnoho podobností mezi našimi životy také nalezneme. Čeho se tedy máme vyvarovat, buď stejně nevíme, nebo je toho moc, a někdy ani nerozumíme, proč se vyvarovat zrovna konkrétních osobních věcí těch, co to zkusili, a s námi to nemá nic společného.

A tak se obrátíme na ty z nás, kteří prošli změnou života úspěšně.

Jak to vlastně udělali?

Postupně se dovídáme, že to šlo buď samo, nebo se neohlíželi na druhé a šli si sobecky za svým. Jiní nám řeknou: "Prostě to udělej a ono se to nějak samo posune…" Dobrou radu aby člověk hledal.

Pokud nejsme dále vytrvalí, končíme jako spousta jiných netrpělivců smířením s tím, jak to je. A aby nás to nebolelo, přesvědčíme sami sebe, že: "Změna života není nic pro nás. Možná by to bylo i špatně – usilovat o změnu života".

Ale dříve či později to "samo" přijde. Změna vrazí do našeho života jako povodeň a nelze ji zastavit. Ať už se jedná o změnu vztahů – rozvod, úmrtí, nový partner…, nebo změnu tělesnou – úraz, nemoc, ztráta sil…, nebo změnu psychologickou – jiné životní hodnoty, stáří, odchod dětí z domu, samota, výpověď z práce… atd.

Zasahuje nás něco, co nedokážeme ovládat, a jediná možnost, jak to bez zhroucení přežít – je změna. Změna vztahů, změna návyků nebo zaměstnání, změna jídelníčku či prostředí. Občas i změna všeho…

Většinou si lidé myslí, že skutečná změna je, od všeho utéct. No, jeví se to jako docela dobrý nápad. Po nějaké době se útěk projeví tím, že stále jen utíkáme a nemá to konce, nebo se vše staré, před čím jsme utekli, vtiskává a objevuje v jiném prostředí, skrze nové lidi. Tak jako tak útěk není skutečné řešení a hlavně : 

"Před sebou samým nikdo neuteče".

Takže i po krátkých zkušenostech, ocitáme se opět na začátku a znovu nastupujeme hledání cesty ke skutečné změně života.

Teď již poučeni…

Jakmile se začnete rozhlížet kolem sebe otevřenýma očima, zjistíte, že: 

Změna je opravdu součástí každého člověka a jeho života.

Změně se nelze vyhnout.

Nevyhnutelná změna je, když se stane z dítěte hrajícího si ve školce školák s úkoly z různých předmětů.

Nevyhnutelná změna je i dospělost, kde už můžete vzpomínat na chvíle ve škole.

Stáří je nevyhnutelnost, ať se člověk snaží vzpírat přírodě všemi silami a prostředky. Nevyhnutelnost je zpomalení metabolismu každých sedm let, a kdo to neví, nebo s tím nepočítá a nemění svůj jídelníček, tak postupně onemocní.

Nevyhnutelnost je i smrt našich blízkých a přátel, která se stává většinou nečekaně.

Pak jsou změny, jež ukazují na nás jako na viníky. Ne vždy jsme to ochotni připustit.

A nakonec se nás dotýkají změny, kde viníkem je sice někdo jiný, ale vždy kus viny padá i na naši hlavu.

Kdyby oběť nežila jako oběť, nikdo by z ní oběť neudělal.

Kdyby dominantní typ nebyl dominantní, lidé kolem něho by s láskou zůstali.

Kdyby se člověk staral o své zdraví sám, většinou by o zdraví nepřišel. Zodpovědnost za sebe by ho vedla k vědomostem a možnostem, jak se o sebe starat, a ne se jen nechat vláčet po doktorech a přenášet na cizí lidi zodpovědnost za vlastní zdraví.

Co tedy dělat, když chceme jít správnou cestou ke skutečné změně života, která bude prospěšná?

Všichni lidé, kteří cíleně, dobrovolně, nebo proti své vůli museli změnit život z různých důvodů, procházeli pěti stupni nebo úrovněmi, než se změna stala.

Tyto úrovně jsou čistě psychické a projít všemi vědomě znamená – připravit se udělat skutečnou změnu v životě k lepšímu.

Opomenout, nebo schválně vynechat, byť jen jednu úroveň, znamená – nedokončit změnu a tím si zkomplikovat život.

Pojďme si společně projít pět úrovní psychických postojů, jejichž zvládnutím se připravíte na správnou změnu v životě.

Chcete vědět víc?